Monday, June 6, 2016

Mida teha Lillehammeris vol1/ What to do in Lillehammer vol1

Ma alustan tagantpoolt ehk pühapäevastest tegevustest, seda põhjusel, et siis ma olin kõige vähem pahas tujus ja ei läinud oma külalistega 8657 korda tülli, kuid ka põhjusel, et siis külastasime me vana head Maihaugenit. 
Kui te olete seda blogi pikemat aega lugenud, siis ilmselt on teil Maihaugenist juba oksendamine. Ega mul endalgi. Ja pean ausalt ütlema, et suurima vaimustusega ma seekord sinna ei läinud, sest alles nädal tagasi olime me seal käinud (ja siis veel nädal tagasi ja siis veel nädal tagasi ja nii terve aasta:D), aga ma üllatusin väga. Suvel on Maihaugenis KÕIK teisiti. 
Kui te veel Maihaugenist midagi kuulnud ei ole, siis tegu on ühe Euroopa vanima vabaõhumuuseumiga, mis tänaseks päevaks koosneb üle 200 ehitisest. Asutaja Anders Sandvig alustas Gudbrandsdaleni orust pärit majad kogumisega 1901.aastal (need olid esialgu ta tagahoovis) ja 1904 aastal pakuti talle muuseumi jaoks kohta, millest kasvaski välja Maihaugen. Muuseum tutvustab meile Norra inimeste elu-ja ajalugu alates keskajast kuni tänapäevani. Garmo stavkirke 1882.aastast on üks peamisi vaatamisväärsusi, kuid minule endale näiteks meeldib väga ka "linna" osa, mis tutvustab meile tüüpilist Norra linnakest 1920aastatest.
Ma olen muidu ikka käinud jalutamas seal siis, kui seda saab teha tasuta. Suveperioodil 07-08:00 ja 17-22:00, mis tähendab, et seal on õudselt ilus jalutada, aga kõik majad on kinni. Eile saime me ka suure osa majasid läbi käia. Ja see oli nii äge! 
Suvel ongi Maihaugenis elu - inimesed elavad nagu vanal ajal, kitsed-hobused-lambad jne pakuvad lastele lõbu, külastajatel on isegi võimalik osa saada vanaaegsest pulmapeost...Kontserdid ja etendused käivad muidugi ka Maihaugeni suve juurde (link kodulehele SIIN)
Ja ärge unustage, et ka Olümpiamuuseum asub nüüd Maihaugenis. Soovitan soojalt külastada. Väga moodne ja äge muuseum, isegi kui te pole suur spordihuviline, siis see muuseum meeldib ka teile. Ma tean oma kogemusest rääkida.

Pilet Maihaugenisse maksab 195 NOK täiskasvanule ja 90NOK tudengile. 

Maihaugen Open Air Museum is one of the oldest open air museums in Europe and one of my favorite places to visit. The founder, Anders Sandvig, collected from old houses and farmyards within the Gudbrandsdalen valley to provide a sample of Norwegian culture and history in a museum. He first started in his backyard, but when his collection grew, in 1901, the town council offered him a permanent site for the museum. In 1904, the city of Lillehammer set aside an area already known as Maihaugen and bought Sandvig's collection and established Sandvigske Samlinger (Sandvig Collections), the formal name for Maihaugen.

I have been walking there almost every week for a year now. On wintertime it is free of charge to walk in the park (but you cannot see inside the houses and there are no activities, it's just pretty), on summer time the museum is opened for free from 07:00-08:00 and 17:00-22:00. 
Yesterday we went there during official opening hours (ticket for adults 195NOK, 90NOK for students) and it was so much fun, so different, so many activities...You can visit many of the houses and see how people in Middle Ages lived, you can visit the trainstation and train, post museum, walk in old Lillehammer from 1920's and visit the residential area which consists of time-typical houses from almost all decades in 20th century. 

Maihaugen tells the history of how people have been living in the valley of Gudbrandsdalen from the Middle Ages until today. Social Institutions such as a church, school, post office, railway station, shops, prisons and military facilities are all represented at the museum. The Garmo stave church is one of the main attractions. In 1882, but there is so much to see and do for everyone. The main attraction for my 2,7yrs old daughter are of course the farm animals. Modern children have modern grandmas now, the grandmas don't have goats and chickens and other animals like they did in my childhood, that's why it is important to have living museums like Maihaugen.
Make sure to visit it when in Lillehammer!
No comments:

Post a Comment